Wapro Mobile – Aktualizacje aplikacji dla floty urządzeń mobilnych

Wapro Mobile – Aktualizacje aplikacji dla floty urządzeń mobilnych w firmie

Artykuł opisuje numerację wersji oprogramowania oraz w jaki sposób skonfigurować aktualizację aplikacji dla urządzeń mobilnych by mieć nad tym procesem pełną kontrolę i wykonać ją w najbardziej optymalnym czasie.

Zastanawiasz się jak w pełni kontrolować aktualizację swojej floty urządzeń mobilnych w firmie?

Proces aktualizacji aplikacji na urządzeniach mobilnych jest powszechnym zjawiskiem i jeśli nie zdecydujemy o wyłączeniu automatycznej aktualizacji, wykona się ona samodzielnie, zgodnie z ustawieniami aktualizacji, w trybie dowolnej sieci lub po uzyskaniu dostępu do sieci Wi-Fi.

Wersje aplikacji mobilnych i konsolowych

W przypadku aktualizacji wchodzących w skład rozwiązań WAPRO Mobilna firma, rozróżniamy wersje Androidowe, które mogą być wgrane w dowolnym momencie na urządzenia mobilne i dalej bez przeszkód replikować się z Konsolą zarządzającą. Wersje Androidowe są oznaczone ostatnią cyfrą numeru wersji na czwartej pozycji X.XX.X.1 np. 8.90.0.1, 8.90.0.2.

Wersje Konsolowe to znacznie większa aktualizacja, która oprócz zmiany wersji Androidowej wymaga również zaktualizowania Konsoli zarządzającej. Wersja jest oznaczona numerem trzyznakowym X.XX.X. np. 8.90.0. Zarówno zaktualizowanie samych aplikacji na urządzeniach bez Konsoli, jak i zaktualizowanie Konsoli bez urządzeń mobilnych spowoduje zatrzymanie wymiany danych.

Wersje Androidowe mogą być wgrywane w ramach tej samej wersji głównej w dowolnym momencie przez użytkowników, natomiast wersje Konsolowe wymagają wgrania równoczesnego z Konsolą, która pociąga za sobą również aktualizację struktur systemu centralnego.

Podsumowanie na przykładach

Aktualizując wersję konsolową 8.81.4 do wersji 8.90.0 niezbędna jest jednoczesna aktualizacja wersji Androidowej o tym samym numerze. Kolejne aktualizacje wersji Androidowych o numerach 8.90.0.1, 8.90.0.2, itd. można wgrać w dowolnym momencie, aż do ukazania się kolejnej wersji Konsolowej o numerze 8.90.2.

Wyłączenie automatycznych aktualizacji dla aplikacji

Optymalnym rozwiązaniem do zwiększenia kontroli nad procesem aktualizacji jest wyłączenie automatycznej aktualizacji przez sklep play.google.com. Aktualizacje obu typów wersji zarówno

Androidowe jak i Konsolowe, nie będą się wygrywały dla aplikacji automatycznie, ale w każdym momencie użytkownik urządzenia będzie mógł je wykonać ręcznie wchodząc na stronę  aplikacji w sklepie play i uruchomić przycisk aktualizuj.

W dalszej części artykułu dowiesz się również jakie są możliwości wykonania aktualizacji automatycznie na wszystkich urządzeniach.

Strony aplikacji mobilnych:

Mobilny handlowiec:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.wapromobile

Mobilny magazynier:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.wapromagazynier

Mobilny inwentaryzator:

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.assecobs.android.waproinwentaryzator

Każde odinstalowanie i ponowne zainstalowanie aplikacji przywróci domyślny sposób automatycznej aktualizacji.

Wspólne konto firmowe Google dla wszystkich urządzeń:

Dobrym pomysłem może być utworzenie wspólnego konta Google dla wszystkich urządzeń. Dzięki tej operacji możemy zaktualizować grupowo wszystkie urządzenia podłączone do konta, zdalnie z poziomu przeglądarki:

Aktualizacja zostanie wgrana zgodnie z ustawieniami urządzenia po dowolnej sieci lub po sieci Wi-Fi, więc należy uwzględniać konfigurację oraz możliwość opóźnienia z tego powodu. Korzystnym rozwiązaniem może być wykonanie operacji w ostatnim dniu roboczym przed dwudniową przerwą. Użytkownik pozostający z poprzednią wersją otrzyma podczas replikacji, krótką instrukcję, jak w trzech krokach zabezpieczyć dane i zaktualizować program.

Profesjonalne zarządzanie urządzeniami

W modelu pracy wielu typów urządzeń zarówno firmowych jak i z wykorzystaniem prywatnych urządzeń użytkowników warto rozważyć zastosowanie profesjonalnego rozwiązania do zarządzania flotą urządzeń w firmie.

Rozwiązań do zarządzania jest naprawdę pokaźna ilość, wszystkie certyfikowane przez Google zostały zebrane oraz opisane w poniższym artykule:

https://support.google.com/work/android/topic/9415507

Google dostarcza samodzielnie w tym zakresie dwie usługi: Google Workspace oraz Cloud Identity.

Możliwa jest również do zastosowania usługa firmy Microsoft w ramach konta Microsoft® Office 365 lub Exchange ActiveSync.

Lista pozostałych dostawców EMM to 178 firm, są na niej przykładowo rozwiązania firmy Samsung Knox czy Motorola EDM. Dzięki dużej dostępności można dopasować rozwiązanie najbardziej pasujące do posiadanych już usług oraz obsługiwanych urządzeń.

Rozwiązania posiadają zróżnicowane możliwości i poza zarządzaniem aktualizacja aplikacji umożliwiają również na weryfikacje parametrów, obciążeń, zgodności licencji aplikacji lub zablokowania instalacji niepożądanych aplikacji na urządzeniach firmowych.

Wersje Androidowe aplikacji Mobilna firma są publikowane średnio raz w miesiącu, a konsolowe przeważnie 3-4 razy w roku. Ze względu na częstotliwość warto rozważyć większą kontrolę tego procesu i samemu decydować, kiedy aktualizacja oprogramowania ma się wgrać na firmowe urządzenie mobilne, a może także przy okazji rozszerzyć o dodatkowe elementy administracyjne rozwiązań Enterprise Mobility Management.

 

 

Najczęstsze pytania

  • Czy mogę wybrać, którą wersję aplikacji chcę zainstalować w sklepie google.play.com?

Nie, nie można wybrać wersji aplikacji do zainstalowania lub zaktualizowania. Można zainstalować wyłącznie najnowszą dostępną wersję. Jeśli zachodzi potrzeba instalacji wersji wcześniejszej na urządzeniu należy skorzystać z wersji archiwalnych na stronie wapro:

https://wapro.pl/aktualizacja/#tab-4

  • Czy mogę wyłączyć aktualizacje aplikacji w profilu służbowym a zostawić w profilu prywatnym lub odwrotnie?

Urządzenia z Androidem przechowują jedną wersję aplikacji, nawet jeśli jest ona zainstalowana zarówno w profilu osobistym, jak w profilu służbowym. Oznacza to, że aplikacje zainstalowane w obu profilach są aktualizowane równocześnie. Dlatego nie można zablokować aktualizowania aplikacji w profilu służbowym, ponieważ aplikacje i tak można zaktualizować w profilu osobistym.

Image